Drukāt

Līdz 2. augustam aicinām apskatīt galdautu izstādi "Tradīcijas gars"

Galdauti112. jūnijā Carnikavā tika atklāta galdautu izstāde un uz sarunu par tradīcijas garu aicināta Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte, Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne un Rucavas tradīciju kopēja Sandra Aigare.

ATTĒLU GALERIJA

Galdautu izstāde “Tradīcijas gars”, kas līdz 2. augustam būs apskatāma Carnikavas tautas namā “Ozolaine”, piedāvā apskatīt 10 tautas lietišķo mākslas studiju veikumu no visas Latvijas, privāto autoru darbus un arī ģimenes relikvijas. Daudziem galdautiem ir savi īpašie stāsti un senāku laiku atmiņas. Par izstādes simbolu ir kļuvis “Blusu” kroga galdauts, kas līdz ar atgūto ēku, kur nākotnē plānots ierīkot radošo amatu māju, ir tapis par daļu no Carnikavas novada kultūrvēsturiskā mantojuma. Savukārt, ar savas vecmammas Zelmas Klapares izšūtajiem galdautiem dalījās novadniece Dace Gatere, ļaujot iepazīt 30.-40. gadu galdautu modes tendences, bet Ksenijas Svecas vecvecmammas galdauti un dvieļi atklāj ukraiņu kultūras tradīciju, jo, kā vēsta izstādes koncepcija – Latvija vēsturiski ir veidojusies kā dažādu kultūru kopīgs saimes galds, un galdauts ir tā vērtība, kas atklāj mūsu dzimtas un kultūras dažādās svētku svinēšanas tradīcijas.

Bet izstādē tikai pavisam neliela daļa ir veltīta atskatam pagātnē. Pārējo ekspozīciju piepilda lielāki un mazāki goda vai ikdienas brīžiem paredzēti galdauti, kas katrs izceļas ar savu krāsu un rakstu ritmiem, niansēm un noskaņu, kā arī atspoguļo audēju lieliskās amatu prasmes. Galdauti ir austi, tamborēti un pīti. Aicinām apmeklēt izstādi, lai smeltos iedvesmu sava dzimtas godu galdauta izvēlei, kā arī sajustu tā nozīmīgo lomu ikdienas un svētku brīžos.

Izstādes atklāšanā piedalījās folkloras kopa “Cēlāji”, bet sarunu, kas sekoja atklāšanai, ievadīja folkloras kopa “Delve”, daloties savās sajūtās par tradīcijas garu, kas tverts pastaigās mežā, upju krastos un jūras malā, tā meklējot saikni pāri laiku lokiem ar senču mantojumu un senajiem dabas spēkiem. Sarunā, kas sekoja muzikālajam ievadam, piedalījās Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte, Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne un tradīciju kopēja no Rucavas Sandra Aigare. Sarunu vadīja režisors, simtgades jauniešu rotas vadītājs un 2018. gada deju lieluzveduma režisors Juris Jonelis.

Sarunas laikā tika meklētas atbildes uz jautājumu - kas ir tradīcija, kā mēs to saprotam un sajūtam šodien. Kādu vēlamies to nest rītdienā un kādi būtu veidi kā to pārmantot nākamajām paaudzēm. Saruna izvērtās plaša un tās pilno ierakstu būs iespēja noskatīties sākot ar jūnija vidu mājas lapā: kultura.carnikava.lv, video sadaļā.

Vēlreiz izsakām lielu pateicību tautas lietišķās mākslas studijām, kas piedalījās izstādē: Limbažu TLMS “Dzīne”, TLMS “Rota”, “Ataudze” un “Austra” no Rīgas, Tukuma “Durbe” un Talsu “Kurši”, Staiceles “Staicele” un “Saiva” no Ogres, “Sigulda” no Siguldas, kā arī īpašs paldies pašmāju brīnišķīgajam TLMS “Auseklītis” audējām, kas arī iekārtoja izstādes ekspozīciju.  Individuālajai dalībniecei Renātei Jarosei, kā arī Dacei Gaterei un Ksenijai Svecai par iespēju iepazīt savas dzimtas mantojumu un Carnikavas Novadpētniecības centram par ieskatu “Blusu” kroga vēsturē.

Izstāde apskatāma līdz 2. augustam Carnikavas tautas namā “Ozolaine”. Lūgums ierasties darbdienās no 12:00 līdz 17:00, iepriekš zvanot 26378644. Ir iespēja sarunāt arī citu apskates laiku.