Drukāt

Pasniegta Ojāra Vācieša literārā prēmija dzejā

3913. novembrī, dzejnieka Ojāra Vācieša 85. dzimšanas dienā, jau 16. reizi Carnikavas novada pašvaldība pasniedza O. Vācieša literāro prēmiju dzejā.

ATTĒLU ATSKATS

Šogad par prēmijas laureāti kļuva dzejniece Daina Sirmā ar savu trešo dzejas krājumu "Dievaines", ko izdevis apgāds "Pētergailis".
"Slīpajā lietū mēs kurinām Ojāra Vācieša ugunis. Mēs buramies pāri senču kauliem. Mēs nepalaidīsim dūšu, jo mūsu nolemtība ir Ojāra Vācieša slīpais lietus mūžīgajā Latvijā," saņemot balvu teica Daina Sirmā, atzīstot, ka jutusies ārkārtīgi saviļņota. Mūzika, telpa un Ojāra Vācieša balss, kas skanēja ierakstā, radījusi sirreālu sajūtu, ka balvu saņem no Ojāra Vācieša.


Carnikavas novada domes priekšsēdētāja Daiga Mieriņa atzina, ka žūrijas uzdevums nav bijis viegls, jo šogad bijis jāizšķiras starp desmit krājumiem, tomēr D. Sirmās dzeja uzrunājusi ar neierastu skatījumu. "Mēs turpinām literārās balvas tradīciju, lai rosinātu dzejniekus sasniegt Ojāra Vācieša dzejas virsotnes," atzina D. Mieriņa.

Šogad balva īpaši skaisti un svinīgi tika pasniegta Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā, klātesošos iepriecinot ar dzejniekam veltīto koncertuzvedumu "Būs pali". Video formātā izskanēja gan paša Ojāra Vācieša lasītās dzejas rindas, gan dzejoļi no visiem balvai pieteiktajiem dzejas krājumiem, ko lasīja gan paši autori, gan aktieris Jānis Kronis.

Koncertuzvedumā "Būs pali" skanēja komponistu Artura Maskata, Edgara Raginska, Jēkaba Jančevska, Pētera Plakida un Ulda Stabulnieka dziesmas ar Ojāra Vācieša vārdiem, no kuriem četras bija īpaši šim notikumam radītas dziesmas, kas pasākumā tika pirmatskaņotas (komponista Artura Maskata dziesmu cikls ar dziesmām "Meiteņu valsis", "Dod rokas savas" un "Liepziedā", kā arī komponista Edgara Raginska jaundarbs jauktam korim "Nedaliet bēdas"). Carnikavas jauktā kora "Vēja balss" (diriģents Jurģis Cābulis, Matīss Circenis), Rīgas kamerkora "Ave Sol" (diriģents Andris Veismanis), solistu Mārtiņa Zvīguļa un Katrīnas Paulas Felsbergas izpildītās dziesmas uzvedumā mijās ar Viļa Daudziņa un Jāņa Kroņa

lasīto O. Vācieša dzeju. Prēmijas pasniegšanu un koncertuzvedumu "Būs pali" producēja, režiju, skaņu un scenogrāfiju nodrošināja Carnikavas tautas nama "Ozolaine" komanda – Alīse Vorobeja, Agnija Saprovska un Kristaps Taburs.

Jubilejas pasākumā arī tika atklāts vairāku gadu garumā tapušais dzejas ierakstu albums "Runā Ojārs Vācietis", kurā 13 audio diskos apkopoti O. Vācieša balss ieraksti. To izdevusi Ojāra Vācieša biedrība un Ojāra Vācieša muzejs sadarbībā ar apgādu "Upe tuviem un tāliem".

Carnikavas novada dome īpaši pateicas Ojāra Vācieša muzeja vadītājai Ievai Ķīsei par ilggadēju veiksmīgu sadarbību dzejas vērtēšanas komisijas darbā un tiešu līdzdalību ikgadējo prēmijas piešķiršanas pasākumu organizēšanā, sniedzot neatsveramu informāciju par O. Vācieša dzīvi un literāro darbību un piedāvājot muzejā esošā krājuma materiālu izmantošanu pasākumos.

Paldies arī māksliniecēm Sabīnei Stālei par makro fotogrāfijām no cikla "Akmens galaktika", kas tika iekļautas koncertuzveduma vizuālajā stāstā un balvas māksliniecei Martai Ģibietei, kā arī visai radošajai komandai, kas palīdzēja tapt svētkiem:

Jauktā kora "Vēja balss" diriģentam Jurģim Cābulim un koncertmeistaram Matīsam Circenim
Kamerkora "Ave Sol" mākslinieciskajam vadītājam Andrim Veismanim
Komonistiem Arturam Maskatam, Jēkabam Jančevskim un Edgaram Raginskim
Aktieriem Vilim Daudziņam un Jānim Kronim
Solistiem Katrīnai Paulai Felsbergai un Mārtiņam Zvīgulim
Video operatoriem - Filipam Zaržeckim un Fricim Zarzeckim
Video montāža - Madis Krūze
vizualizāciju montāža - Toms Streilis
Par pasākumu norisi atbildīgajām personām Latvijas Nacionālajā bibliotēkā - Anetei Jansonei un Egilam Stalam