Drukāt

Izstādes "Akmens galaktika" atklāšana

.

Latvijas valsts simtgadei veltītais izstāžu cikls “Latvijas matērija” Carnikavas tautas namā “Ozolaine” no 1. oktobra līdz 3. novembrim piedāvā iepazīt pirmspēdējo cikla tēmu - Akmens laiks, kur izstādē “Akmens galaktika” būs skatāmi mākslinieces Sabīnes Stāles Latvijas jūras krastos atrastie laukakmeņu makrofotogrāfiju uzņēmumi.

Fotogleznas savu ceļu ir uzsākušas kā mazi Vidzemes jūrmalā atrasti olīši, atklājot tajos neizmērojamus plašumus un daļu no netveramā, pat Dievišķā. Izstādi veido neparastu fotogrāfiju cikls, kurā redzamas akmentiņu krāsu, rakstu un reljefu saspēles telpiskā tuvplānā.

Akmens galaktika 01 10 2016 lapai“Akmens galaktika” ir aizraujošs ceļojums gan akmens kristāliskajā dvēselē, gan ikvienam savā iekšējā pasaulē. Mums katram ir sava personiskā galaktika, ko veido reiz piedzīvotās sajūtas, lietas un cilvēki.  Arī akmeņi un visa dzīvā daba mums apkārt glabā sevī galaktikas, kas paver nebeidzamus iekšējus plašumus un tēlu pasauli.

Lai atklāt oļu pārsteidzošo krāsu mirdzumu, akmeņi tiek iepriekš pulēti, kas atklāj arī Latvijas laukakmeņos ietverto struktūru daudzveidību, jo reti kurš zina, ka arī Latvijā ir iespējams atrast dažādu nokrāsu kvarcus, granātus, epidotus, ahātus, retāk kalcedonus, olivīnus vai nelielus turmalīna ieslēgumus laukakmeņos.

Izstādes autore Sabīne Stāle ir mācījusies Latvijas Universitātes žurnālistikas nodaļā, strādājusi televīzijā, veidojot kultūrvēsturiskus un informatīvus raidījumus. Viņa ir vairāku dokumentālo filmu un scenāriju autore. Pēc mācībām Latvijas Mākslas akadēmijā izteiksmes veids tiek papildināts ar tēlotājmākslas elementiem un domāšanu dizaina virzienā. Sabīne Stāle ir arī vairāku dizainparaugu autore un par savu sastapšanos ar akmens tēmu saka: “Man ļoti daudz deva darbošanās senvēstures izpētes grupā – pētīju un fotografēju, rakstīju par atradumiem – senču svētvietām, teikām un nostāstiem apvītām vietām Latvijā, arī par akmeņiem. Akmens motīvs man vienmēr licies saistošs, laikam jau tāpēc, ka tas ir dzīvs – tāpat kā es un tu.”

Izstādes atklāšanas dienā 1. oktobrī plkst. 15:00 būs iespēja tikties ar darbu autori Sabīni Stāli. Viesos būs arī ģeologs Dainis Ozols, kurš ļaus uzzināt vairāk par Latvijas raksturīgajiem iežiem. Atklāšanas laikā kopīgi veidosim Latvijas kontūru no jūrā izskalotiem oļiem, baudīsim oļu pieskārienu terapiju, spēlēsimies ar akmeņiem un ļausimies akmens skanējumam caur dainu meditāciju kopā ar Ingu Karpiču.